Wybory do Rad Dzielnic
Zbliżają się wybory do Rad Dzielnic w Gdyni na kadencję 2024-2029. Radni dzielnic współtworzą Gdyński Dialog, dlatego jednostki pomocnicze miasta są dla naszego środowiska bardzo istotne. Mamy też w naszym programie szereg propozycji, które wzmocnią ich znaczenie.
Gdyński Dialog nie planuje jednak – tak jak to robiły przez lata Samorządność Wojciecha Szczurka oraz partie polityczne – wystawiać własnych list do Rad Dzielnic ani popierać konkretnych osób. Uważamy, że powinny one funkcjonować bez szyldów partii i organizacji, a jedyną rekomendacją dla kandydatów ma być ich dorobek i praca na rzecz lokalnej społeczności.
Najważniejsze informacje
Przypominamy najważniejsze informacje dla osób chcących kandydować do Rad Dzielnic.
– Rady Dzielnic są jednostkami pomocniczymi gminy, które powołane zostały na mocy ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Miasta Gdyni. W naszym mieście funkcjonują od końca lat 90. Zgodnie ze statutami radni zajmują się wspieraniem mieszkańców dzielnicy, występują z wnioskami do prezydenta i Rady Miasta, opiniują miejskie dokumenty, biorą udział w konsultacjach. Katalog zadań i tematów nie jest ograniczony, ale władze miasta w różnym zakresie korzystają z pomocy jednostek pomocniczych miasta. Na realizację zamierzeń Rady Dzielnic mają dwa rodzaje budżetu. Pierwszy z nich to tzw. budżet roczny, a jego kwota wynika z liczby mieszkańców Dzielnicy pomnożonej przez 10. Z niego finansuje się np. organizację imprez sąsiedzkich i turniejów sportowych, dofinansowuje zajęcia dodatkowe w szkole lub wyjazdy członków klubu seniora oraz realizuje mniejsze inwestycje, np. zakup ławki lub posadzenie kilku drzew. Drugi budżet – tzw. inwestycyjno-remontowy – przyznawany jest na okres kadencji, a jego kwota zależna jest nie tylko od liczby mieszkańców, ale też od powierzchni dzielnicy. Służy on do realizacji większych projektów – utworzenia parku, postawienia latarni ulicznych, remontu chodnika lub posadzenia szpaleru drzew.
– W zbliżającej się kadencji każda Rada Dzielnicy będzie miała po 15 radnych. Z nich radni wyłonić muszą trzyosobowy Zarząd – przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.
– Żeby zgłosić się należy wypełnić trzy dokumenty znajdujące się w Biuletynie Informacji Publicznej: druk zgłoszenia listy kandydatów na radnych (jak zgłaszasz się sam, jest to lista jednoosobowa), oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz wykaz osób popierających listę kandydatów na radnych. Każda osoba, która zgłasza swoją kandydaturę musi zdobyć podpisy 25 osób zamieszkujących dzielnicę. Warto zebrać dwa-trzy podpisy więcej, na wypadek gdyby któraś z podpisanych osób podała nieprawidłowe dane lub mieszkała w innej dzielnicy.
– Termin zgłaszania kandydatów do Rad Dzielnic upływa w piątek 19 kwietnia. Miejska Komisja Wyborcza ds. Wyborów do Rad Dzielnic będzie przyjmować zgłoszenia list kandydatów na radnych w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, pok. 215 w godzinach od 8:00 do godz. 16 (do 19 kwietnia), a w dniu 19 kwietnia do godz. 20.
– Zgodnie z kalendarzem wyborczym 6 maja ogłoszone zostaną listy kandydatów, 17 maja zakończy się kampania wyborcza, a 19 maja przeprowadzone zostaną wybory. W dzielnicach, w których liczba kandydatów jest mniejsza lub równa 15, wyborów się nie przeprowadza.
Jeżeli macie dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z Jędrzejem Szerle, radnym kadencji 2019-2024 i przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Śródmieście: jszerle@gmail.com.
Jędrzej Szerle